Vyvážacie traktor a sústava
Vyvážačka za traktor
Je to špeciálny kompaktný stroj, ktorý je určený pre nakladanie, prevoz a skladanie dreva. Skladá sa z motorovej časti, ktorá je upevnená na podvozkovom polorámu a ten je spojený kĺbom s druhým podvozkovým polorámem, na ktorom je usadená ložná plocha pre náklad. Riadenie stroja je pomocou hydraulického systému, ktorý sa láme v kĺbe. Poháňané sú stále všetky kolesá. Jeho nosnosť je vyššia ako u vyvážacích súprav. V našej ponuke nájdete mnoho kvalitných vyvážaček za traktor.
Rozlíšenie lesných traktorov podľa výkonu motora a nosnosti:
Rozlíšenie lesných traktorov podľa výkonu motora a nosnosti
Vyvážecí souprava za traktor
Je tvorená dočasným spojením dvoch inak samostatných prostriedkov, väčšinou traktora či iného ťahača a vyvážacího prívesu. Traktor aj príves môžu byť použité jednotlivo na iné účely. Základné jednoduché súpravy sú obvykle tvorené pohonnou jednotkou (traktorom) a vyvážacím prívesom, na ktorom spravidla býva hydraulická ruka. Pohon kolies na prívesu nie je k dispozícii alebo uskutočňuje pomocou hydraulicky poháňaného pastorka. Traktor s prívesom je spojený pevnou ojom, pri dokonalejším konštrukčnom riešení môže byť príves vybavený hydraulicky polohovateľnou ojom, ktorá zlepšuje manévrovateľnosť v teréne, predovšetkým pri zatáčaní alebo vyhýbanie sa stojacemu stromu. V priaznivých podmienkach môže mať súprava až 90% výkonnosti vyvážacích traktorov a obstarávacie náklady môžu byť o 1/2 menšia.
Malé mechanizačné prostriedky pre sústreďovanie dreva
Medzi malovýrobné technológie sústreďovanie dreva môžeme zaradiť prenosné navijaky, železné kone, minitahače, vyvážacie minisoupravy a minivyvážače a v neposlednom rade aj štvorkolky s prívesom, nazývané tiež ATV. Tieto malé mechanizačné prostriedky vynikajú svojou lepší profilov terénom (vďaka ich šírke 1,40 m im stačí rovnaká linka ako pre kone), malou hmotnosťou (vďaka ktorej sú súpravy šetrnejšie k pôde a životnému prostrediu) a menšími prevádzkovými nákladmi. Z týchto dôvodov sa ich počet začína postupne zvyšovať, a to najmä v súkromnom sektore u vlastníkov menších lesov. Ich hlavnou nevýhodou je nižšia výkonnosť oproti klasickým mechanizačnými prostriedkom, preto sa tiež častejšie používajú vo výchovných ťažbách. Doterajšie skúsenosti z ČR udávajú výkonnosť za smenu cca 10 m³ zväčšený drevo.